Pomoc! Máme doma plíseň!

Tak tyto věty určitě někdy řekl každý z nás. A pěkně vyděšeně! A pak se pustil se do boje s plísní. Není to boj příjemný, ale není ani beznadějný.

Plíseň vzniká na základě vysoké vlhkosti v bytě. Standardní vlhkost se pohybuje mezi 50 - 60 %. Obvykle však doma nemáme možnost vlhkost změřit, pokud tedy už není skutečně problém a nemáme v bytě odvlhčovač s možností měření vlhkosti, nebo si nevypůjčíme nebo nepořídíme kvalitní vlhkoměr.

V čem spočívá riziko plísní?

Plíseň je nejenom neestetická, případně zapáchající. Některé druhy plísní jsou nebezpečné, jelikož přispívají ke vzniku alergií zejména u dětí a mohou mít dokonce podle průzkumů i karcinogenní účinky. Ze statistik inspektorů nemovitostí vyplývá, že plísněmi je postižena každá třetí nemovitost.

Jak poznáme vlhkost v bytě?

  • Orosená okna - plastová okna si většinou pochvalujeme, ale znamenají také problém v naprosté nedýchatelné izolaci, případně mohou být také okna špatně zasazena. Kolem oken a dveří se pak často tvoří černá vlhká plíseň.
  • Vlhké zdivo - to může být způsobeno opět špatnou izolací vodovodních trubek, únikem vody, zatékáním dešťovky apod. Častá také bývá plíseň za nábytkem, protože je tam jen omezený pohyb vzduchu. Je tedy velice vhodné nábytek stavět s dostatečným odstupem ode zdi, dle názorů odborníků by mezera mezi zdí a nábytkem měla dělat 10 - 15 cm.
  • Tvorba plísní - nadměrná vlhkost v bytě způsobuje plíseň v těžko dostupných zákoutích. Je nutné v zimě topit a zároveň pravidelně, často a intenzivně větrat.
  • Zatuchlý vzduch - pokud větráte, a přesto cítíte v bytě zatuchlinu, máte pocit prádelního vzduchu, neschne vám doma prádlo ani umytá podlaha, něco bude špatně.
  • Drolí se vám omítka, objevuje se koroze - pozor, dlouhodobě vysoká vlhkost vzduchu může mít za následek i poškozenou statiku domu.
  • Voda ve sklepě a voda na půdě - častý problém vlhkosti vzduchu. Voda z těchto prostor proniká nedostatečnou nebo poškozenou izolací až do bytu.

Jak se bránit plísním v domácnosti?

V první řadě si přiznejme, že máme problém, a nestyďme se za něj. Je třeba zajít do drogerie nebo jiného specializovaného obchodu a koupit účinný prostředek proti plísním. Školený personál vám jistě rád poradí, co na konkrétní problém pořídit. V případě většího rozsahu poškození a při pravidelném plánování malování bytu zakoupíme protiplísňové barvy a další pomocné přípravky k malování a údržbě bytu. Jedná se zejména o speciální penetrace a protiplísňové nátěry. Tady se opravdu vyplatí investovat do prevence. Vaše budoucí spokojenost a pevné zdraví vám to vrátí i s úroky.

10 tipů, jak se bránit roztočům, bakteriím a plísním v domácnosti

Zdroj: Bytecheck.cz, Shutterstock.com

Foto: Pixabay.com

Pomoc! Máme doma plíseň! patří do témat
  • Gonzalez Andres 06.10.2017 09:15:20

    Dobrý den, jsem věřitel zezahraničního úvěru,rozhodl jsem se poskytnoutkrátkodobé, střednědobé idlouhodobé půjčky čestnýmlidem, kteří se i přes svéměsíční příjmy snažíčelit jejich základnímpotřebám. Úroková sazba zúvěrů činí 2% zcelkových úvěrů apodmínek poskytováníúvěrů je velmi jednoduché.Požadované úvěry jsouzískány během několikahodin po podání žádosti.Pokud máte zájem,kontaktujte násprostřednictvím tohotoe-mailu(GONZALEZANDRESLOAN@GMAIL.COM)


Adresář

Diskutujte na téma Kožní onemocnění

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku