zdroj: Shutterstock.com
Kožní onemocnění

Komáří štípnutí aneb co možná nevíte o repelentech

Veronika Tůmová
05.08.2020

Komáří štípance a jiná hmyzí bodnutí jsou nejen nepříjemná, ale mohou být dokonce původci vážnějších alergických reakcí či dokonce nemocí. Repelent, jak známo, je chemický přípravek, který nás má zbavit obtížného hmyzu. Na trhu je mnoho druhů repelentů proti komárům, klíšťatům apod. Některé tyto repelenty jsou skutečně účinné a hmyz odpuzují, jiné však mohou lákat jen stylovým designem obalu či nízkou cenou, aniž by jejich efekt byl skutečně takový, jaký požadujeme.

Repelent hmyz nezabíjí, pouze jej odpuzuje, jeho účinnost je navíc obvykle časově omezená. Můžeme jej aplikovat přímo na kůži, někdy se však může objevit nepříjemná vyrážka, svědění, zkrátka příznaky alergie. Je možné použít také repelent k nástřiku na oblečení a další povrchy. Existují také odpuzující repelentní přípravky napuštěné do náramků. Další variantou je tepelné odpařování repelentu v přístrojích určených do zásuvky.

Repelent jako účinná ochrana proti řadě závažných nemocí

Repelent představuje nejen ochranu před bolavým napadením hmyzem, ale díky němu předcházíme také řadě nemocí, z nichž nejzávažnější je například malárie, lymská borelióza, horečka Dengue, horečka Zika, Chikungunya, mor a jiné. Proti velkému množství nemocí nemáme dosud očkování, repelent tak může být skutečně jedinou funkční obranou tím, že zabrání hmyzu v bodnutí a tím šíření infekce. Řešit prevenci je vždy snadnější než řešit následky, repelent tak rozhodně patří mezi prostředky účinné prevence, kterou je třeba nepodceňovat. Chemické přípravky fungují obvykle tak, že maskují před komáry náš pach, podle kterého nás bezpečně najdou. Měly by se aplikovat na nepřiléhavé oblečení, protože mnohé z nich po aplikaci prostupují i kůží a při častém používání mohou být pro tělo zátěží.

Alergie na hmyzí bodnutí 

Jak se vyznat v široké nabídce repelentů?

Mezi nejúčinnější a nejběžnější látky používané k odpuzování obtížného hmyzu patří DEET - diethyltoluamid. Aplikuje se na kůži a spolehlivě chrání proti komárům, účinný je však i proti klíšťatům. Nevýhodou diethyltoluamidu je reakce s některými typy plastů, existuje riziko poškození sliznic a způsobení alergické reakce. Další z repelentních látek je například eukalyptol, jenž odpuzuje komáry, ale může přitahovat některé druhy včel a ve větší míře je toxický. Mezi často používané repelentní přípravky patří také repelenty s obsahem citronely - tropické trávy, která má vůči hmyzu odpuzující účinky. Pro zajímavost můžeme také uvést, že podle cestovatelů do tropických zemí je velkým omylem přesvědčení, že repelent zakoupený až na místě dovolené, tedy třeba právě v exotické destinaci, bude proti tamním druhům hmyzu účinnější. Hlavně v rozvojových zemích nedosahují repelenty naší evropské kvality, proč tedy riskovat a zvolit nižší a méně efektivní účinnost?

Jak pečovat o vodu v bazénu aneb čistá voda bez bakterií

Tipy na domácí repelenty

Nemáte rádi chemii v jakékoli podobě a ze zásady dáváte přednost domácím prostředkům vyrobeným čistě přírodně? Poměrně dosti propagovaný je například domácí hřebíčkový repelent. Jedná se o hřebíček jednoduše rozpuštěný v alkoholu. Zcela domácí variantu přírodního repelentu můžete vyrobit také formou bylinkového oleje, a to snadným vyluhováním levandulových květů, nasekané rozmarýny, fenyklových semen a dalších bylinek v oleji lisovaném za studena. Všechny tyto pro nás libě vonné bylinky hmyz odpuzují, jednoduše řečeno jim nevoní. Je však nutné počítat s tím, že tento druh bylinného repelentu nebude účinkovat proti klíšťatům. Tady se již doporučuje například smíchání zmíněného rozmarýnu s vinným octem a vodou, a to v poměru 1l vody, 1 lžíce vinného octa a 200g čerstvého rozmarýnu. Údajně dobře funguje také voda povařená s citrusy.

K dalším přírodním zbraním proti letnímu komářímu přemnožení můžeme započítat česnek a pivo, tymián a libeček, eukalyptus, esenciální oleje či Francovku. 

Letní úskalí a odborné rady v rozhovoru s biochemičkou Míšou Bebovou

Autor: Veronika Tůmová

Světloplachost: O co se jedná a jak se léčí?
Divizna velkokvětá: Zapomenutá léčivka

Další články

Krevní skupina: Co o vás prozradí?
Alternativní medicína

Krevní skupina: Co o vás prozradí?

15.07.2020

Jaká krevní skupina je v české populaci nejčastější? Rozhodně je to skupina A. Najdeme ji zhruba u 45 % lidí. My Češi nepřikládáme krevní skupině jiný význam než ten ryze zdravotni ...