zdroj: pixabay.com
Kožní onemocnění

Fibromy - proč se objevují a jak se jich bezpečně zbavit?

Veronika Tůmová
16.05.2019

Kožní výrůstky mohou být nepříjemný estetický problém, objevují se nejčastěji na krku, pod prsy, v podpaždích, tříslech, pod vlasy, mohou se prakticky objevit kdekoli na těle. Nejrizikovější jsou však místa s vyšším výskytem pocení a tření. Pokud takový nehezký výrůstek trápí i vás, povíme vám, o co vlastně jde, je-li to nebezpečný útvar, ale také jak jej odstranit.

Tyto výrůstky se nazývají fibromy, což jsou neškodné a nezhoubné kožní útvary, které jsou nebolestivé, v barvě okolní kůže, někdy dorůstající i několika centimetrů. Fibromy obvykle není nutné odstraňovat, pokud však neznamenají větší kosmetický problém.

Fibromy - druhy a příčina vzniku

Fibromy se obvykle jeví jako kulovité ložisko, které může být tvrdší, nebo naopak hodně měkké. Jak už řečeno, vzniknout mohou kdekoliv na těle, kromě výše zmíněných oblastí i na zádech a končetinách, někdy dokonce i v ústní dutině či přímo na rtech. Zjednodušeně řečeno: Jsou to bulky, které najednou narostou a obvykle pak zůstávají v neměnné velikosti i tvaru. Obsahují často pouze tukovou tkáň, pak jde o tzv. lipofibromy, ale mohou to být i nashromážděné malé krevní sraženiny, v takovém případě se jim říká angiofibromy. Mohou existovat i další varianty, například podkožní fibromy, jejichž výskyt se pozná až při ultrazvukovém nebo CT vyšetření. Příčina vzniku fibromů není zcela objasněna, zřejmě je jejich výskyt do značné míry podmíněn geneticky, větší riziko jejich výskytu je však dost pravděpodobné i tam, kde dochází k dlouhodobému dráždění tkáně. Často vznikají také v místě jizev, tento druh fibromů se nazývá keloidní.

Odborné odstraňování fibromů

Fibromy jsou neškodné, a proto není nutné je odstraňovat. Pokud k odstranění dochází, je to proto, že dotyčnému vadí z estetického hlediska, jsou příliš viditelné, nebo jsou v místech, kde dochází k jejich dráždění. Nejčastější způsob odstranění fibromu je pomocí elektrokauteru - což je operační přístroj umožňující ničit tkáně působením vysokofrekvenčního proudu a tím vznikajícím teplem. Vzniklými elektrickými impulzy tak napomáhá k odstraňování patologických kožních výrůstků. Zákrok trvá jen několik vteřin a obvykle pocítíte jen mírné pálení či brnění. Poté vznikne hojivý strup, který se po několika dnech sám sloupne. Místo je vhodné zbytečně nevystavovat slunečním paprskům. Další možností je pak jednoduché odstřižení fibromu, tady však může dojít k přílišnému a delšímu krvácení, bolestivosti či zanesení infekce.

Další časté kožní výrůstky - jak se zbavit bradavic?

Odstraňování fibromů po domácku a prevence dalšího vzniku

Existují různé babské rady a způsoby domácích pokusů o odstranění fibromu, například pomocí jablečného octa. Výsledky jsou však nejisté, ocet může podráždit okolní kůži či způsobit infekci. Ustřižení fibromu po domácku je stejně rizikové, a to i s použitím dezinfekce. Vzniklé krvácení může být opět velmi nepříjemné a může trvat i delší dobu. Tyto způsoby odstraňování fibromů se proto nedoporučují, vždy je lepší navštívit lékaře a kožního specialistu - dermatologa, který bude vědět, jak fibrom odstranit rychle, spolehlivě a bez rizika. Pokud byl fibrom řádně a bezpečně odstraněn, nehrozí ani jeho opětovný výskyt na stejném místě. Mohou se však časem objevit nové fibromy v okolí. Prevence proti výskytu fibromů bohužel neexistuje. Každopádně je víc než vhodné zajít s jakýmkoli náhle vzniklým či podezřelým kožním útvarem na kožní vyšetření.

Čím nám může prospět jablečný ocet?

Zdroj: Wikipedie.cz, Mojezdravi.cz, Zena-in.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Léčivé a zklidňující účinky vonného šeříku
Kvašení neboli fermentace: Jak jednoduše a hravě zavést kvašení do běžné praxe?

Další články

První jarní alergie a jejich křížení
Nemoci a léčba

První jarní alergie a jejich křížení

22.04.2019

Pylová sezóna je takové období, ve kterém se ve vzduchu v hojném množství vyskytují nejrůznější pyly. Toto období může trvat déle, než by se dalo předpokládat, a to až deset měsíců ...