zdroj: pixabay.com
Kožní onemocnění

Atopie a ekzémy - doživotní problém?

Veronika Tůmová
06.05.2017

Atopie je dědičný sklon k alergii, který může vést k takovým typům onemocnění, jako je např. atopický ekzém, bronchiální astma, polinóza, kopřivka, alergie na potraviny, angioedém aj.

Látka způsobující alergii (alergen) vstupuje do těla zpravidla přirozenou cestou, např. vdechnutím či požitím, a následná reakce se může projevovat i na místech daleko od místa vniknutí alergenu. Geneticky podmíněná dispozice k alergickému onemocnění se někdy také nazývá atopická diatéza.

Atopický ekzém u kojenců a starších dětí

Atopický ekzém se začíná typicky projevovat cca ve třetím měsíci života, a to červenými pupínky či šupinatými puchýřky a mokváním na tvářích, bradě, očních víčkách, ve vlasech, ale může se šířit i v oblastech trupu a končetin. Ekzém výrazně svědí, děti jsou neklidné, uplakané a nemohou spát. Ekzém se postupně přesouvá z obličeje na místa typická pro fázi probíhající před dovršením prvního roku života, tj. do loketních a podkolenních jamek. Na zápěstí se objevuje hrubší a popraskaná kůže. Svěděním a škrábáním pak vznikají nové, stále nepříjemnější kožní projevy. Pleť v obličeji bývá světlejší než jinde, okolo očí pak bývá naopak tmavší a hrubá. Toto se týká především dětí předškolního a školního věku, u relativně velkého procenta z nich se však projevy ekzému během prvního stupně školní docházky samy vytratí.

Přečtěte si více o atopickém ekzému u kojenců

Atopický ekzém v dospělosti

Atopický ekzém se může zcela nečekaně objevit i v dospělosti. Projevy bývají stejné jako u dětí, může však dojít i k rozsevu vyrážky v oblasti krku či kdekoliv jinde. Rozsev ekzému po celém povrchu kůže se nazývá erytrodermie a obvykle vymizí do 40. až 50. věku života. Sklon k atopii je obvykle nevítaným dědictvím a může postihovat i několik členů v rodině. Není to však pravidlem. To, zda se sklon k atopii projeví či nikoliv, je důsledkem kombinace mnoha zevních i vnitřních vlivů, které mohou propuknutí nemoci vyprovokovat a rozhodují také o jejím průběhu a délce trvání. Dispozice k tomuto onemocnění je doživotní, o ekzému se nikdy nedá s určitostí tvrdit, že je vyléčen a už nikdy se neobjeví.

Další formy a projevy atopie

Atopický ekzém je nejčastějším projevem atopie, tedy dědičných sklonů k alergii. Ta se však může projevit i jinými než jen kožními problémy. Může přinést trávicí potíže, zvracení, průjmy, bolesti a břišní koliky, nechutenství, neprospívání u dětí, dýchavičnost či chudokrevnost. Atopický ekzém je někdy provázen i astmatickými potížemi.

Atopický ekzém a jiné projevy atopie v běžném či mírném rozsahu můžete konzultovat a léčit s pomocí svého praktického nebo dětského lékaře. Při úporných nebo přetrvávajících projevech bez známky zlepšení by měl být pacient doporučen do péče dermatologa nebo alergologa.

Zdroj: proalergiky.cz, prozeny.cz, galenus.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Proč je dobré upřednostňovat sezónní potraviny?
Jak vyzrát při hubnutí nad jo-jo efektem?

Další články

Somatoformní poruchy
Duševní zdraví a psychologie

Somatoformní poruchy

27.04.2017

Somatoformní poruchy jsou potíže charakteristické přítomností nejrůznějších tělesných příznaků bez prokázaných organických a patologických změn. Tyto příznaky vedou pacienta k opak ...