Atopie a ekzémy - doživotní problém?

Atopie je dědičný sklon k alergii, který může vést k takovým typům onemocnění, jako je např. atopický ekzém, bronchiální astma, polinóza, kopřivka, alergie na potraviny, angioedém aj.

Látka způsobující alergii (alergen) vstupuje do těla zpravidla přirozenou cestou, např. vdechnutím či požitím, a následná reakce se může projevovat i na místech daleko od místa vniknutí alergenu. Geneticky podmíněná dispozice k alergickému onemocnění se někdy také nazývá atopická diatéza.

Atopický ekzém u kojenců a starších dětí

Atopický ekzém se začíná typicky projevovat cca ve třetím měsíci života, a to červenými pupínky či šupinatými puchýřky a mokváním na tvářích, bradě, očních víčkách, ve vlasech, ale může se šířit i v oblastech trupu a končetin. Ekzém výrazně svědí, děti jsou neklidné, uplakané a nemohou spát. Ekzém se postupně přesouvá z obličeje na místa typická pro fázi probíhající před dovršením prvního roku života, tj. do loketních a podkolenních jamek. Na zápěstí se objevuje hrubší a popraskaná kůže. Svěděním a škrábáním pak vznikají nové, stále nepříjemnější kožní projevy. Pleť v obličeji bývá světlejší než jinde, okolo očí pak bývá naopak tmavší a hrubá. Toto se týká především dětí předškolního a školního věku, u relativně velkého procenta z nich se však projevy ekzému během prvního stupně školní docházky samy vytratí.

Přečtěte si více o atopickém ekzému u kojenců

Atopický ekzém v dospělosti

Atopický ekzém se může zcela nečekaně objevit i v dospělosti. Projevy bývají stejné jako u dětí, může však dojít i k rozsevu vyrážky v oblasti krku či kdekoliv jinde. Rozsev ekzému po celém povrchu kůže se nazývá erytrodermie a obvykle vymizí do 40. až 50. věku života. Sklon k atopii je obvykle nevítaným dědictvím a může postihovat i několik členů v rodině. Není to však pravidlem. To, zda se sklon k atopii projeví či nikoliv, je důsledkem kombinace mnoha zevních i vnitřních vlivů, které mohou propuknutí nemoci vyprovokovat a rozhodují také o jejím průběhu a délce trvání. Dispozice k tomuto onemocnění je doživotní, o ekzému se nikdy nedá s určitostí tvrdit, že je vyléčen a už nikdy se neobjeví.

Další formy a projevy atopie

Atopický ekzém je nejčastějším projevem atopie, tedy dědičných sklonů k alergii. Ta se však může projevit i jinými než jen kožními problémy. Může přinést trávicí potíže, zvracení, průjmy, bolesti a břišní koliky, nechutenství, neprospívání u dětí, dýchavičnost či chudokrevnost. Atopický ekzém je někdy provázen i astmatickými potížemi.

Atopický ekzém a jiné projevy atopie v běžném či mírném rozsahu můžete konzultovat a léčit s pomocí svého praktického nebo dětského lékaře. Při úporných nebo přetrvávajících projevech bez známky zlepšení by měl být pacient doporučen do péče dermatologa nebo alergologa.

Zdroj: proalergiky.cz, prozeny.cz, galenus.cz

Foto: Pixabay.com

Atopie a ekzémy - doživotní problém? patří do témat
 • Nemožné je možné xmarek 07.05.2017 23:51:54

  Nic jako doživotní problém neexistuje. Je to pouze ve stylu uvažování viz: https://goo.gl/29fqnV (sekce Učení). Laicky řečeno: "Pokud budu chtít mít na zádech hrb, budu ho mít" :D


Adresář

Diskutujte na téma Kožní onemocnění

Píšeme jinde
 • Příběh berounské burgrárny v Gastromapě s Lukášem Hejlíkem

  Příběh berounské burgrárny v Gastromapě s Lukášem Hejlíkem

  Příběh Restaurace Blackdog se začal psát už v roce 2010 ve stánku na nádraží. Po pár měsících si majitelé mohli dovolit stěhování do 50 metrů čtverečních velkého bistra. První rozhovor s šéfkuchařem, který se objevil v médiích, strhl lavinu návštěvnosti. Lidé čekali na svůj burger před bistrem klidně i hodinu a půl. Sledujte Gastromapu z Berouna.

 • Vietnamská polévka Pho bo krok za krokem

  Vietnamská polévka Pho bo krok za krokem

  Vietnamská polévka Pho bo je poněkud pracnější. Proto si na její přípravu vynahradíme více času a doporučujeme jí uvařit raději dvojnásobné množství. Díky široké škále použitých ingrediencí je sytá a vydá tak za hlavní chod.Zdravě.cz na Facebooku